تبلیغات
موسسه فرهنگی هنری سبز گستر - اسرا به معنای قدرت و ایل به معنای خدا لقب حضرت یعقوب
 
 
كاربر گرامی، خوش آمدید!   به موسسه فرهنگی هنری سبز خوش امدید
 
موضوعات سایت
بخش های سایت
  اخبار فناوری اطلاعات

  عكسهای دیدنی
  داستان های خواندنی
  مطالب خواندنی جالب
  مطالب اجتماعی
  مناسبتها
  مطالب مذهبی
  دانلود نرم افزارهای روز
  ابزار وب رایگان
  كدهای جاوا

پشتیبانی
 

لوگو سایت


 


لوگوی دوستان


تبلیغات سایتعنوان این پست اسرا به معنای قدرت و ایل به معنای خدا لقب حضرت یعقوب و از بخش مطالب مذهبی , می باشد

باران عشـق

سوره قصص با 88 آیه و 1394 كلمه و 6084 حرف، چهل و نهمین سوره مكی است كه بر وجود مقدس پیامبر(ص) در شهر مكه نازل شده است و در تدوین بیست و هشتمین سوره در كتاب قرآن است كه بعد از سوره نمل قرار گرفته است. سوره قصص نیز با حروف مقطعه ط، س، م آغاز شده است كه حسب نقل‌های تاریخ قرآن به همین كیفیت از طرف پیامبر(ص) شنیده و در آغاز بعضی از سوره‌ها ثبت شده است.

قصه موسی(ع)

كلمه قصه به معنای سرگذشت گویی و قصص جمع قصه است. پی‌گرفتن یك سرگذشت را در لغت قصه می‌نامند و خدای بزرگ در ابتدای سوره قصص سرگذشت موسی(ع) و فرعون را از زوایای مختلف بیان می‌كند. خدای بزرگ در سوره‌ها قبلی مكی مانند اعراف، طه و شعرا؛ قصه موسی را بیان كرده بود ولی باز هم قصه موسی را تكرار می‌كند تا ناگفته‌های ماجرای نبوت موسی(ع) و برخورد فرعون را بازگو كند.

ظلم فرعون و اراده خدا

بعد از آنكه یوسف(ع) در مصر مقام و مكنت یافت پدرش یعقوب(ع) و برادرانش را به مصر دعوت كرد و اسرائیل كه مركب از «اسرا» به معنای قدرت و «ایل» به معنای خدا است، لقب حضرت یعقوب(ع) بود به همین دلیل یعقوب در مصر به نام اسرائیل خوانده می‌شد. از این جهت فرزندان یعقوب(ع) را در مصر به بنی‌اسرائیل می‌شناختند.

حكومت مصر در اختیار فراعنه بود گرچه یوسف(ع) عزیز مصر شد، اما سلسله فراعنه از نسل فرعون‌ها ادامه یافت. تا اینكه كاهنان دربار یكی از فراعنه، به او از علم كهانت اطلاع دادند كه از قوم بنی‌اسرائیل (نوادگان یعقوب(ع)) پسری به قدرت خواهید رسید كه سلطنت فرعون را نابود خواهد كرد. بدین جهت فرعون به سربازانش دستور داد تا هر چه پسر از نوادگان یعقوب(ع) متولد می‌شود را به قتل رسانند تا امكان وقوع چنین پیش‌بینی تحقق پیدا نكند.

خدای بزرگ در آغاز سوره قصص می‌فرماید: این آیات كتاب روشنگر است كه ما بر تو از خبر موسی و فرعون به حق برای ملت مومن تلاوت می‌كنیم.

به درستی كه فرعون در زمین كبر ورزید و برتری‌طلبی كرد و اهل مصر از قبطیان و سبطیان را گروه گروه قرار داد و طائفه‌ای از آنان را كه فرزندان اسرائیل بودند را به ضعف و نابودی كشاند. فرعون به گروهی از تابعان خود كه سربازان وی بودند دستور داد كه پسران بنی‌اسرائیل را بكشند و زنانشان را زنده نگه دارند و فرعون از فسادكنندگان در زمین بود.

اما اراده خدای بزرگ بر این تعلق گرفته بود كه به ضعف كشیده‌شدگان در زمین را منت بگذارد و آنان را پیشوایان مردم و وارثان صاحب قدرت و مكنت قرار دهد.

سپس خداوند می‌فرماید: ما اراده كردیم كه به ضعف كشانده‌شدگان را در زمین قدرت دهیم و به فرعون و هامان، وزیر فرعون و لشكریان آن دو، آنچه را كه از بنی‌اسرائیل درباره خفت و پستی خودشان حذر می‌كردند بنماییم تا فرعون و فرعونیان به خود آیند كه چگونه خدا اراده خود را علیه اراده ستمگران در زمین اثبات می‌كند.

از زمان یوسف(ع) تا زمان موسی(ع) كه از نوادگان یعقوب نبی(ع) است تاریخ به دقت ثبت نكرده است اما همزیستی فرعون مصر و جانشینان او با قوم بنی‌اسرائیل در مصر مسلم است تا اینكه پیشگویی كاهنان بر تحقق امری عجیب كه همان تولد فرزندی از بنی‌اسرائیل در مصر بود اتفاق افتاد و فرعون دستور داد تا تمام فرزندان پسر بنی‌اسرائیل كشته شوند اما درعین این نسل‌كشی اراده خدا بر تولد موسی(ع) از بنی‌اسرائیل در مصر تحقق یافت. ماجرای ولادت و رشد موسی(ع) در قصر فرعون را در شماره بعد بخوانید

 :: لینك ثابت نویسنده : مهدی نظرات و پیشنهادات Comment  

مطالب پیشین

حضور سونگ ایل‌گوك، بازیگر نقش "جومونگ" در ایران
انتی ویروس پانداPanda Internet Security 2010
ویژه نامه ولادت امام زمان
اخبار اتی-2
اخبار اتی -قسمت اول
وی‍ژه نامه شهادت حضرت زینب
پشتیبانی آنلاین و رایگان از اطلاعات وبلاگ شما!
سایت هایی برای ارتباط آنلاین!
10 سرویس رایگان برای ارسال اس ام اس!
با گوگل یک سرویس دهنده ایمیل بسازید!
20 وب سایت ایده آل برای آپلود فایل!
آنلاین اسلاید بسازید!
30GB به فضای هارد خود اضافه کنید!
تبدیل فایل های شما به صفحات وب
ویژه نامه ولادت امام علی


اطلاعات سایت
 

مدیران و نویسندگان
مهدی

آمار بازدیدكنندگان
امروز :
دیروز :
كل :

مطالب و نظرات
كل مطالب :
كل نظر ها :


لینكدونی
سایت بزرگ دزفول
اوا موزیك
سایت شمیم یار
فتوشاب انلاین
آرشیو لینكدونی

ارسال به دوستان
 
« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

 

لینك دوستان

صفحه اصلی |  ارتبــــــــــــــاط با ما |  ایمیل |  طراح قالب |  صفحه خانگیPowered By www.EbrahimOnline.ir | Email:Mr.Eshafiei@gmail.com