تبلیغات
موسسه فرهنگی هنری سبز گستر - اخبار اتی -قسمت اول
 
 
كاربر گرامی، خوش آمدید!   به موسسه فرهنگی هنری سبز خوش امدید
 
موضوعات سایت
بخش های سایت
  اخبار فناوری اطلاعات

  عكسهای دیدنی
  داستان های خواندنی
  مطالب خواندنی جالب
  مطالب اجتماعی
  مناسبتها
  مطالب مذهبی
  دانلود نرم افزارهای روز
  ابزار وب رایگان
  كدهای جاوا

پشتیبانی
 

لوگو سایت


 


لوگوی دوستان


تبلیغات سایتعنوان این پست اخبار اتی -قسمت اول و از بخش اخبار فناوری اطلاعات , می باشد

آشنایی با میزکار ابونتو (سلسله مقالات آشنایی با سیستم عامل لینوکس
 


مقدمه
در مقاله‌های قبل با نرم‌افزار‌های آزاد و توزیع اوبونتو آشنا شدیم در این مقاله پس از آشنایی با میزکار ابونتو، چگونگی انجام برخی تغییرات در میزکار را فرا خواهید گرفت.

آشنایی با میزکار
اکنون با توضیحاتی که در شماره گذشته در مورد نصب اوبونتو داده شد, سیستم عامل اوبونتو شما نصب شده و در حال کار است. درصورتی که مراحل نصب را به خوبی پشت سر گذاشته باشید, اکنون صفحه ورودی اوبونتو روبروی شما خواهد بود. صفحه ورودی اوبونتو شبیه شکل 1 است و هربار پس از روشن و خاموش  نمودن سیستم برای ورود به اوبونتو این صفحه را خواهید دید.


شکل1

برای ورود به اوبونتو ابتدا نام کاربری خود را که در زمان نصب انتخاب نموده‌اید وارد و دکمه enter را فشار دهید، سپس رمز عبوری را که در زمان نصب تعیین نموده‌اید وارد و دکمه enter را بزنید. پس از چند لحظه میزکار پیش فرض اوبونتو ( میز کاری بدون هیچ آکونی ) پیش روی شما خواهد بود. که دارای 2 پانل یکی بالا و دیگری پایین است. ( به نوار بال و پایین شکل 2 دقت کنید )
همانگونه که می‌بینید اجزاء این میزکار چندان عجیب و غریب نیستند, شما این میز کار را قبلا در دیسک زنده اوبونتو نیز دیده بودید و شاید تفاوت بسیار محسوسی بین این میزکار و ویندوز احساس نکنید. به غیر از اینکه این میز کار دارای 2 پانل یکی بالا و یکی در پایین میزکار است. نکته دیگر این که میزکار اوبونتو کاملا تمیز است و در حالت پیش فرض هیچ آیکون خاصی روی میزکار نخواهید داشت. این میزکار گنوم است که پس از نصب اوبونتو پیش روی شما قرار می‌گیرد . اصلی‌ترین قسمت‌های مدیریتی و دیداری این میزکار در 2 پانل بالایی و پایینی آن قرار دارند.

پانل بالایی
از 2 پانل میزکار گنوم, پانل بالایی جایی است که قسمت‌های مدیریتی و عملیاتی میزکار گنوم در آن قرار دارند. همانگونه که در شکل 2 می‌بینید پانل بالایی دارای 3 منو و 2 آیکون در سمت چپ و چند آیکون و نشانگر ساعت و تقویم در سمت راست است. ( به شکل 2 دقت کنید )


شکل2

برای اینکه بتوانید ارتباط بهتری با  این منوها و طرز کار آنها برقرار کنید توضیحاتی در مورد هر کدام و ابزارهای عملیاتی آنها می‌دهیم.

منوها
منوها در گوشه سمت چپ پانل بالایی میزکار گنوم قرار دارند ( به شکل 2 دقت کنید.) این منوها از سمت چپ به راست شامل منوی Applications محل دسترسی اصلی به اغلب ابزارها و نرم‌افزارهای کاربردی در اوبونتو و همچنین ابزار نصب و حذف نرم‌افزارها و برخی ابزارهای سیستمی، منوی Places محل دسترسی به پوشه‌ها و فایل‌های محلی و شبکه‌ای ( شکل 3 ) و همچنین محل جستجو برای فایل‌ها و پوشه‌های موجود در سیستم و بالاخره منویSystem محل دسترسی به ابزارهای تنظیمی ‌و مدیریتی سیستم می‌باشد ( شکل 4 ). ضمنا اینجا محلی است که شما برای خاموش و یا خروج از سیستم نیز به سراغ آن می‌آیید.


شکل3


شکل4

آیکون‌های کنار منوهای اصلی
درست در کنار این منوهای اصلی ( Application , Places , System ) دو آیکون برای دسترسی سریعتر به ابزارهای اینترنتی و کمکی وجود دارد. به محض کلیک روی این آیکون‌ها برنامه‌های مورد نظر باز خواهند شد. این آیکون‌ها؛
Firefox : مرورگر محبوب اینترنتی
Evolution : مرورگر ایمیل و ابزار زمانبندی و مدیریت وظایف شخصی هستند.

آیکون های سمت راست
سمت راست پانل بالایی میزکار اوبونتو آیکون‌هایی وجود دارند که کارهای متفاوتی انجام می‌دهند. این آیکون ها شامل update notification tool که شما را از وجود به روزآوری‌های امنیتی و یا رفع ایراد برنامه‌ها آگاه نموده و امکان دریافت و نصب آنها را برای شما فراهم خواهد نمود. این آیکون فقط زمانی مشاهده خواهد شد که به روز آوری برای سیستم شما وجود داشته باشد.
Volume Control : امکان تنظیم صدای سیستم را فراهم می‌کند.
Calendar / clock : ابزار تنظیم و نمایش ساعت و تقویم جاری سیستم.
Quit : به کمک این آیکون شما می‌توانید سیستم خود را خاموش و یا راه اندازی مجدد نموده و یا از حساب کاربری خود خارج شده و با یک حساب کاربری دیگر وارد شوید.
Battery : وضعیت جاری باطری لپ تاپ شما را نشان می‌دهد. این آیکون فقط روی لپ‌‌تاپ‌ها دیده می‌شود.
Network : امکان مشاهده وضعیت شبکه و یا اعمال تنظیمات خاص روی شبکه را برای شما فراهم خواهد نمود. ( این آیکون زمانی که کامپیوتر دارای کارت شبکه باشد وجود دارد. )
Wireless Signal Monitor : قدرت و وضعیت سیگنال اتصال بی‌سیم شما را نمایش می‌دهد. این آیکون نیز زمانی ظاهر خواهد شد که شما اتصال بی‌سیم داشته باشید.

پانل پایینی
پانل پایینی همانگونه که در شکل 5 مشاهده می‌کنید یک پانل ساده‌تر است که 4 قسمت دارد.


شکل 5

نمایش میزکار : دکمه‌ای است که به کمک آن می‌توانید کلیه پنجره‌های باز روی میزکار خود را کوچک نموده و یک میزکار خالی و تمیز داشته باشید.
فهرست پنجره‌ها : فهرستی از پنجره‌ها و یا برنامه‌هایی که روی میزکار خود باز نموده‌اید, چیزی دقیقا شبیه همان Taskbar در ویندوز.
جابجایی محیط کار: ابزاری که به شما امکان جاجایی در فضاهای کاری مجازی را می‌دهد. 
4ـ‌ زباله‌دان : دکمه‌ای جهت دسترسی سریعتر به زباله‌دان است. همان محلی که فایل‌ها و پوشه‌های حذف شده در آن قرار می‌گیرند.

سفارشی سازی پانل گنوم
پانل‌های میزکار گنوم اجزای ثابتی نیستند و به سادگی امکان سفارشی سازی دارند. شما می‌توانید به پانل‌ها، آیکون‌های دسترسی سریع به برنامه‌ها و یا امکانات خاصی برای نمایش نیازمندی‌های مختلف اضافه نمایید. به کمک مثال‌های زیر شما قادر خواهید بود پانل‌های میزکار خود را تا حدی سفارشی نموده و مطابق با نیازهای خود شکل دهید.

اضافه نمودن یک ابزار به پانل
میزکار گنوم این امکان را به شما می‌دهد تا ابزارهای مفید و دلخواهی به پانل ها اضافه نمایید. برخی از این ابزارها کارهای خاصی انجام می‌دهند مثل نمایش وضعیت آب و هوا و یا وضعیت جاری سخت‌افزارهای مختلف.
برای شروع می‌توانیم یک ابزار مفید با نام Force Quit را به پانل بالایی میزکار اضافه کنیم. دکمه Force Quit پس از اضافه شدن به پانل میزکار بسادگی امکان بستن پنجره‌ها و برنامه‌هایی که به دلایلی قفل شده‌اند را به شما می‌دهد.
برای اضافه نمودن این دکمه مراحل زیر را طی کنید :
lروی قسمت دلخواهی از پانل بالایی میزکار خود راست کلیک کنید.
lاز پنجره‌ای که باز می‌شود گزینه Add to panel را انتخاب نمایید تا پنجره جدید add to panel  باز شود. ( به شکل 6 دقت کنید. )
lدر پنجره جدید که باز شده ( شكل 7 ) روی Force quit کلیک نموده و سپس دکمه Add را فشار دهید. پس از ظاهر شدن دکمه Force Quit روی پانل بالایی میزکار، اکنون می‌توانید برای بسته شدن پنجره add to panel  دکمه close را فشار دهید .
 


شکل 6

شکل 7

اضافه نمودن افزونه‌های جذاب به پانل
میزکار گنوم به شما این امکان را می‌دهد تا علاوه بر اضافه نمودن ابزارها و افزونه‌های مفید به پانل میزکار بتوانید افزونه‌های سرگرم کننده و جذابی را نیز به میزکار خود اضافه نمایید.  افزونه Geyes و  Wanda  دو نمونه از این افزونه‌ها هستند.
برای اضافه نمودن افزونه Wanda مراحل زیر را طی کنید.
lروی یک فضای خالی از پانل بالایی میزکار راست کلیک کنید.
lدر پنجره‌ای که باز می‌شود, روی Add to panel کلیک کنید تا پنجره add to panel باز شود.
lروی fish کلیک کنید تا پر رنگ شده و سپس روی دکمه add کلیک نمایید . پس از اضافه شدن به منوی بالایی پانل میزکار ، برای بستن پنجره add to panel   روی دکمه close کلیک نمایید. ( به شک 8 دقت کنید. )


شکل8

خوب حالا wanda روی پانل بالایی میزکار شماست. روی این ماهی کوچک کلیک کنید تا ببینید چه حرفی برای گفتن دارد.
به همین ترتیب Geyes را نیز اضافه کرده و کمی‌ با آن بازی کنید.

اضافه نمودن آیکون‌های دسترسی سریع
به دلایل مختلفی مثل دسترسی سریعتر به برخی از برنامه‌ها ممکن است مایل باشید آیکون آن برنامه را روی پانل میزکار خود داشته باشید و در زمان نیاز با یک کلیک برنامه مورد نظر خود را باز کرده و با آن کار کنید. برای این کار در این بخش 2 روش متداول را برای شما معرفی کرده و توضیح می‌دهیم.

روش اول
برای اضافه نمودن دکمه دسترسی سریع به برنامه کاتب اپن آفیس یا همان open office writer مراحل زیر را طی کنید:
lروی یک فضای خالی در پانل بالایی میزکار خود راست کلیک کنید.
lدر پنجره‌ای که پس از راست کلیک باز می‌شود روی  Add to panel کلیک کنید تا پنجره add to panel باز شود.
lروی دکمه Application Launcher کلیک کنید.
lپنجره جدیدی باز خواهد شد که برنامه‌های نصب شده روی سیستم شما را نشان می‌دهد. روی قسمت office کلیک کنید تا زیر مجموعه office نیز برای شما قابل مشاهده باشد، سپس مانند شکل 9 روی open office .org word processor کلیک نمایید تا پررنگ شود.
lدکمه add را فشار دهید تا دکمه دسترسی سریع به این برنامه به پانل میزکار شما اضافه شود و سپس برای خروج از این پنجره روی دکمه close کلیک نمایید.


شکل 9

روش دوم
روش دوم برای اضافه نمودن دکمه دسترسی سریع به برنامه‌ها، در پانل‌های میزکار وجود دارد که کمی‌نسبت به روش قبل سریعتر است. به عنوان مثال برای اضافه نمودن برنامه Calc از مجموعه برنامه‌های دفتری مراحل زیر را طی کنید:
lروی منوی Applications در پانل بالایی میزکار خود کلیک نموده و به مجموعه دفتری بروید و OpenOffice.org Spreadsheet را پیدا کنید.
lروی آن راست کلیک کنید.
lدر منوی جدیدی که باز خواهد شد, روی قسمت Add this launcher to panel کلیک نمایید تا Calc به پانل بالایی میزکار شما اضافه شود.

روش سوم
این روش ساده‌ترین راه اضافه کردن آیکون دسترسی سریع به برنامه‌ها است. کافی است روی منوی Applications کلیک کرده و برنامه مورد نظر خود را پیدا کنید. اکنون آیکون مورد نظر را با موس بکشید و در پانل میزکار خود بیندازید. به همین سادگی !

تغییر آیکون برنامه‌ها
تغییر دادن آیکون برنامه‌ها نیز بسیار ساده است. برای تغییر آیکون برنامه‌های مورد نظر خود
lروی منوی Applications راست کلیک نموده و به Edit Menus بروید.
lدنبال برنامه مورد نظر که میخواهید آیکونش تغییر کند بگردید.
lروی برنامه مورد نظر راست کلیک نموده و به قسمت Properties بروید.
lدر پنجره Properties روی آیکون آن برنامه کلیک کنید تا پنجره جدیدی حاوی تعداد زیادی آیکون جدید باز شود.
lآیکون مورد نظر خود را انتخاب نموده و دکمه Ok را فشار دهید.

حذف یا اضافه نمودن در منوها
برنامه ویرایشگر منوها امکانات زیادی مانند امکان اضافه یا حذف کردن برنامه‌ها از منوها را نیز به شما می‌دهد.
به کمک این ابزار شما به راحتی قادر خواهید بود برنامه‌های مخفی را ببینید و یا برنامه جدید در قسمت Applications اضافه نموده و برنامه‌هایی که نیاز ندارید را مخفی کنید.

خاموش نمودن سیستم
اکنون که با قسمت‌های مختلف میزکار خود آشنا شدید ممکن است بخواهید سیستم خود را یک بار خاموش یا راه‌اندازی مجدد نمائید.
برای این کار به منوی System در لبه بالایی میزکار خود بروید و روی Quit کلیک کنید.
پس از کلیک پنجره جدیدی باز خواهد شد که امکان Logout برای بستن حساب کاربری جاری شما، Lock Screen برای قفل شدن میزکار جاری، Switch User برای تغییر حساب کاربری، Hibernate برای به حالت خاموشی رفتن سیستم با نگهداری آخرین پنجره‌های در حال کار، Restart برای راه‌اندازی مجدد سیستم، Shut Down برای خاموش نمودن سیستم کلیک نمائید.


شکل 10

سخن پایانی
اگر ابونتو را نصب و میزکار خود را به دلخواه خود تغییر داده‌اید

ادامه اخبار در ادامه مطلب


اعمال تغییرات در عنوان نرم‌افزارWindows

این ترفند نیز همانند تغییر عنوان اینترنت اکسپلورر است اما در این مورد پس از انتخاب نام مورد نظر به صورتBy  Provided نام شما در عنوان نرم‌افزار قرار می‌گیرد. به دستور زیر در رجیستری بروید :

HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\WindowsMediaPlayer\

اگر کلید WindowsMediaPlayer را نیافتید آن را ایجادکنید.
سپس یک Value از نوع String ایجاد کرده و نام آن را TitelBar قرار دهید. با ساختن این مقدار اکنون می‌توانید نام مورد نظر خود را وارد کنید و تغییرات را بلافاصله در عنوان نرم افزار مشاهده کنید.

 

غیرفعال کردن کلیدهای Log Off و Turn Off در منوی Start

با توجه به این دستور کلید Log Off و Turn Off در منوی شروع غیر فعال می‌شوند اما می‌توان برای دسترسی به آن‌ها از مواردی دیگر همچون Windows Task Manager نیز استفاده کرد.اما به هر حال برای انجام دستورات به کلید زیر در رجیستری بروید :

HKEY_CURRENT_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

برای غیر فعال کردن Log Off مقدار StartMenuLogoff را بیابید یا برای ایجاد آن ، یک Value از نوع DWORD و با نام بالا ایجاد کنید. مقدار آن را نیز بر روی 1 قرار دهید.برای بازگردانی تغییرات آن را برابر صفر بگذارید.
اکنون برای غیرفعال کردن کلید Turn Off نیز در همان آدرس یک مقدار با نام NoClose و از نوع DWORD در صورت پیدا نکردن بسازید.
مقدار این گزینه را نیز برابر یک قرار دهید.اکنون پس از Log Off کردن می‌توانید نتیجه را مشاهده کنید. 

 :: لینك ثابت نویسنده : مهدی نظرات و پیشنهادات Comment  

مطالب پیشین

حضور سونگ ایل‌گوك، بازیگر نقش "جومونگ" در ایران
انتی ویروس پانداPanda Internet Security 2010
ویژه نامه ولادت امام زمان
اخبار اتی-2
اخبار اتی -قسمت اول
وی‍ژه نامه شهادت حضرت زینب
پشتیبانی آنلاین و رایگان از اطلاعات وبلاگ شما!
سایت هایی برای ارتباط آنلاین!
10 سرویس رایگان برای ارسال اس ام اس!
با گوگل یک سرویس دهنده ایمیل بسازید!
20 وب سایت ایده آل برای آپلود فایل!
آنلاین اسلاید بسازید!
30GB به فضای هارد خود اضافه کنید!
تبدیل فایل های شما به صفحات وب
ویژه نامه ولادت امام علی


اطلاعات سایت
 

مدیران و نویسندگان
مهدی

آمار بازدیدكنندگان
امروز :
دیروز :
كل :

مطالب و نظرات
كل مطالب :
كل نظر ها :


لینكدونی
سایت بزرگ دزفول
اوا موزیك
سایت شمیم یار
فتوشاب انلاین
آرشیو لینكدونی

ارسال به دوستان
 
« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

 

لینك دوستان

صفحه اصلی |  ارتبــــــــــــــاط با ما |  ایمیل |  طراح قالب |  صفحه خانگیPowered By www.EbrahimOnline.ir | Email:Mr.Eshafiei@gmail.com